Pavlova dessert

Zo zacht, zo zoet, zo simpel en zo feestelijk is dit dessert. Pavlova is knapperig van buiten, zijdezacht van binnen en samen met de room en het fruit echt een hemels dessert. Ok, ik geef toe het heeft echt veel suiker….en dat probeer ik altijd te vermijden of te verminderen. En daarom was mijn Pavlova ook totaal mislukt al die keren dat ik het suikergehalte flink naar beneden schroefde. Dus ja, helaas het is veel suiker en daarom is het gewoon een feestelijk dessert voor speciale gelegenheden. Overigens is dit recept prima voor 8 personen. Bewaren is niet echt mogelijk en daarom kun je het maar beter helemaal opeten. Omdat de structuur zo zijdezacht en luchtig is voelt het als een licht dessert. Je kunt qua fruit alle kanten op. Varieer met tropisch fruit, zoals ananas, mango en passievrucht of ga voor bosvruchten, zoals aardbeien, frambozen en bessen. Maar ook gepocheerde peren, kersen of rabarber zullen er heerlijk op zijn.


Het recept waar ik het liefst mee werk is dat van Donna Hay uit haar boek “Basics to Brilliance”, omdat het goed werkt en omdat ze als Australische chef er vast heel veel gemaakt zal hebben! Pavlova is namelijk vernoemd naar de Russische balletdanseres Anna Pavlova, die in 1920 op tournee was in Australië en Nieuw Zeeland. Daar is het dan ook een heel normaal dessert. Uiteraard zijn er zijn veel meer goede Pavlova recepten, zoals die van Yotam Ottolenghi in zijn boek Sweet of die van mijn heldin Nigella Lawson. Het is aan de ene kant makkelijk om te maken, maar je moet én geduld hebben én je wel goed aan het recept houden.

Wat betreft de mogelijkheden qua toppings. Je kunt alleen slagroom kloppen of deze mengen met mascarpone. Ik doe graag het laatste, omdat je dan een iets hartige smaak er aan krijgt. Aan de andere kant is puur slagroom natuurlijk lichter. In Australië, Nieuw Zeeland en Engeland wordt er ook vaak nog lemon curd op de room gedaan en hoeveel ik ook van citroencustard houd, voor mij wordt het dan echt wel een suikerbom. Het fruit dat je kiest hangt natuurlijk enorm af van wat er in het seizoen lekker is. En is het niet echt een fruitseizoen, dan kun je ook kiezen voor een compôte (zelf zo gemaakt, zie recept), gepocheerd fruit, uitgelekt fruit op lichte siroop zoals bijvoorbeeld pruimen of peren of diepvriesfruit in een fruit coulis (zie recept). Maar voor een goede balans tussen die zoete Pavlova, de romige slagroom en het fruit kies ik graag voor vers fruit met een redelijk zuurgehalte. Eventueel kun je zelfs nog op het fruit nootjes, zoals pistache, hazelnoten of amandel schaafsel sprenkelen. Doe eens gek!


Een paar technische opmerkingen voor je aan de slag gaat zijn wel handig! Het maken van meringue is namelijk een wetenschap en dat weet ik uit ervaring! Want vroeger mislukte het altijd doordat ik er te weinig suiker in deed of de oven te hoog zette, omdat ik dacht dat het wel sneller en gezonder kan. Ook is het belangrijk om alle ingrediënten zorgvuldig af te meten. Zeker ook de eiwitten, want de grootte van de eieren kan variëren. Donna Hay zegt dat verse eiwitten het beste werken en anderen zeggen juist weer dat je eiwitten beter iets ouder kunnen zijn, dus ja, dat zal wel niet veel uitmaken denk ik dan. Het merenguemengsel mag je ook weer niet te lang kloppen. Als het dik, glanzend en glad is en er geen suikerkorrels meer zijn is het klaar. Dit laatste kun je controleren door een klein beetje van het mengsel tussen duim en wijsvinger te wrijven. Voel je geen suikerkorrels meer? dan is het goed. Graag nog even het proces bekijken, kijk dan dit merengue filmpje van Donna Hay.


Pavlova dessert

8 personen | bereiding 30 min | bakken en afkoelen 2 uur

Ingrediënten

  • 225 ml eiwit (ongeveer 6 x 60 g eieren)
  • snufje zout
  • 300 g fijne (superfijne) blanke suiker
  • 1½ tl witte azijn
  • 1 tl maïzena

Topping

  • 250 ml slagroom
  • 200 g mascarpone (te vervangen door creamcheese of slagroom)
  • 40-60 g suiker
  • 1/2 tl vanille extract
  • circa 300-500 g fruit
  • knijpje citroen bij vers fruit
  • knijpje agavesiroop of honing bij vers fruit

Bereiding

  1. Verwarm de oven voor op 150 °C. Teken met een potlood een cirkel van 20 cm op een vel bakpapier met antiaanbaklaag. Leg het bakpapier met de potloodkant naar beneden op een licht ingevette bakplaat.
  2. Gebruik het liefst een standmixer voor het maken van de merengue, zodat je je handen vrij hebt en je niet zo lang hoeft te mixen. Neem de draadgarde en doe de afgewogen eiwitten in de mengkom. Doe het snufje zout er bij en mix op hoge stand.
  3. Wanneer de eiwitten samen komen en de luchtbellen verdwijnen is het tijd om de suiker er lepel voor lepel bij te doen, dus telkens eerst de suiker laten opnemen en dan weer een nieuwe lepel toevoegen.
  4. Zodra alle suiker is toegevoegd, schraap je langs de zijkanten van de kom met een silicone spatel, zodat je ook de suiker die daar nog zit er goed door heen klopt. Klop nog 10-15 minuten of tot het mengsel dik en glanzend is.
  5. Doe de maïzena en azijn in een kleine kommetje en mix tot een glad papje. Voeg het maïzenapapje toe aan het eiwitmengsel en klop 30 seconden door.
  6. Schep het meringuemengsel met een grote lepel of spatel in de cirkel om een mooi rondje te maken (mag ook rustiek natuurlijk). Verlaag nu de oventemperatuur tot 120 °C en bak de Pavlova gedurende 1 uur. Laat volledig afkoelen in de gesloten oven, dus nog even een uurtje geduld. Breng de Pavlova over op een serveerschaal.
  7. Klop de room met de mascarpone, vanille en suiker stijf en maak het fruit schoon en schep eventueel met wat agavesiroop en een knijpje citroen door elkaar. Spatel eerst de room op de Pavlova. Zo gelijk mogelijk. Schik vervolgens het fruit op de room. Verdeel de room en het fruit zo, dat als de Pavlova straks in punten wordt gesneden, iedereen evenveel van alles krijgt.
  8. Serveer op de serveerschaal op tafel en verdeel ter plekke door punten te snijden.

Dit recept is gebaseerd op het recept uit het kookboek “Basics to Brilliance” door Donna Hay

Pavlova met mascarponeroom en een compôte van ananas en passiefruit

Eigeel over? Maak dan deze heerlijke banketbakkersroom voor taart of tompouce!

Een gedachte over “Pavlova dessert

  1. Pingback: Kerst ideëen | Smaken van Karmijn

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.