Het voorjaar en Pasen geeft mij een mooi excuus om weer lekker veel citroen te gebruiken, want ik ben gek op zuur! Deze taart is daar perfect voor, een heerlijk frisse en zijdezachte citroentaart. Vroeger maakte mijn moeder deze taart vaak op verjaardagen en daar werd ik zo blij van. Afgelopen mei maakte ik hem voor haar 80ste verjaardag. Het recept dat ik gebruik is van de Nieuw Zeelandse Annabel Langbein uit haar boek โSimple Pleasuresโ . Ik blijf haar recept het beste vinden en ik heb er heel wat uitgeprobeerd. Hou je heel erg van zoet, maak er dan een merengue topping op. Het maakt hem absoluut mooi, maar ook echt wel veelย zoeter. Zelf houd ik hem liever puur. De vulling is zo zijdezacht en romig en de korst heerlijk kruimig. Deze kan ik wel elke dag eten, maar dat doe ik niet hoor!
De oorsprong van de Citroentaart, Lemon tart of Tarte au citron ligt in Europa en werd hoogstwaarschijnlijk al in de middeleeuwen gemaakt in Frankrijk. In de VS kwam men in de 19de eeuw op het goede idee om de eiwitten die overbleven te gebruiken voor een merengue topping en dat is dus de bekende “Lemon merengue pie”, of tart? Wat is precies het verschil tussen een pie en een tart? Een Pie is een zoete of hartige taart met deeg en een vulling. Het deeg kan boven- en/of onder, en/of aan de zijkanten zitten . De zijkanten van de taartvorm zijn schuin en de vorm is redelijk diep. Pies worden rechtstreeks geserveerd uit de vorm waarin ze zijn gebakken. Een Tart is ook een zoete of hartige taart met ondiepe zijkanten en alleen een deegbodem. Een Tart wordt uit de vorm gehaald voordat die wordt opgediend, dus daarvoor worden vaak bakvormen met losse bodems of bakringen voor gebruikt (Bron). Dit is dus een tart en geen pie!
Veel recepten van citroentaart gebruiken alleen eidooiers voor de citroencustard, maar dit recept van Annabel Langbein gebruikt vier hele eieren en รฉรฉn eidooier. Dat vind ik wel zo fijn, want ik hou niet van weggooien. Ik ben al ruim tien jaar fan van Annabel Langbein en haar inspirerende tv-kookshows, waar ze verse ingrediรซnten plukt in haar prachtige tuin in Nieuw Zeeland. Haar manier van koken is puur, eenvoudig en natuurlijk en ik volg haar nog altijd graag.

De bereidingstijd van deze taart zit hem puur in de deegbodem, want de vulling heb je in 10 minuten af. Je kunt de taart prima een dag van te voren te maken en hem in de koelkast bewaren of op een koele plek. En je kunt ook de deegbodem vast maken, zodat je erna alleen nog het custard-citroen mengsel hoeft te bereiden, je taartbodem te vullen en in de oven er mee. Bij deze taart is het wel belangrijk dat die helemaal afgekoeld is om te kunnen serveren! Eventueel kun je de taart decoreren met bosbessen, frambozen en/of poedersuiker. Als ik er merengue bij maak dan gebruik ik het merenguereceptย ย van medebloggerย ย Lauraโs Bakery. Overigens is dit een taart waar je er zonder veel extra inspanning makkelijk twee van maakt, dus krijg je veel bezoek of wil je iemand een cadeau geven? Maak er dan meteen twee en verdubbel het recept!

Zijdezachte citroentaart
Ingrediรซnten
Deegbodem
- 180 g zachte boter
- 55 g kristalsuiker
- 1 eigeel
- 260 g bloem
- snuf zout
- licht geklopt eiwit van 1 ei het eigeel zit in het deeg, maar bij dubbel recept kun je een heel ei gebruiken
Vulling
- 90 g citroensap circa 2 citroenen
- geraspte schil van 1 biologische citroen van 2 citroenen voor de zuurpruimen
- 150 g kristalsuiker
- 1 mespuntje vanille extract
- 150 g slagroom
- 4 eieren + plus 1 eigeel kort los geklopt
- Decoreer met blauwe bessen of met: frambozen, poedersuiker, italiaanse merenque of gewoon een citroentje!
Bereiding
Deeg
- Mix de boter en suiker met een mixer of keukenmachine.
- Doe de bloem en het zout erbij en mix tot het net gemengd is en het een egale kruim heeft. Doe er nu het eigeel in en een eetlepel water en pulse nog even tot het samen komt. Vooral niet onnodig doordraaien, want dan verliest het deeg zijn kruimigheid. Maak dus zonder te veel te kneden een rol van 6 cm doorsnede en doe er plasticfolie om en leg tenminste 30 minuten in de koelkast.
- Verwarm de oven voor op 180ยฐC. Neem een taartvorm, het liefst met losse bodem, van 30cm ร doorsnede en vet deze goed in met boter en leg een passend bakpapier op de bodem.
- Pak je rol deeg uit de koelkast en snijd plakjes van een 1/2 cm dik en schik deze in de vorm, en tegen de rand. Met je vingers druk je het deeg tot een gaatloos geheel. Dat is een handige tip van Annabel, maar je kunt natuurlijk ook prima het deeg op een bebloemde aanrecht (of tussen twee bakpapieren) uitrollen en dan de vorm mee bekleden. Laat de vorm met het deeg weer 20 minuten in de koelkast afkoelen.
- Leg dan bakpapier (verfrommeld werkt het beste) en bakbonen op het deeg in de vorm en bak deze 15 minuten in de voorverwarmde oven. Haal de bonen + bakpapier er uit. Kluts het eiwit los en strijk dit met een kwast over de bodem. Zet de oven op 130ยฐC en plaats de taartbodem nog ongeveer 8 minuten terug in de oven, totdat het deeg droog en goudgeel is. Het eiwit zorgt er voor dat de natte vulling straks niet in de bodem trekt.
Vulling
- Doe alle ingrediรซnten voor de vulling in een pan met dikke bodem en zet op een laag vuur. Laat het mengsel al roerend warm worden. Check de temperatuur het liefst met een kookthermometer tot 50ยฐC en als je die niet hebt dan moet het niet heet worden, dus je kunt nog makkelijk je vinger er in houden. Maar meten is weten wat mij betreft! Haal de pan van het vuur bij de juiste temperatuur.
- Zet de taartvorm terug in de oven en giet daar de vulling in de vorm (dan knoei je het minst). Bak de taart in de oven op 130ยฐC gedurende 30-35 minuten, totdat de taartvulling net gesteven is maar nog wel iets wiebelt in het midden. Laat de taart nog een uur afkoelen in de koelkast.
- Versier de afgekoelde citroentaart voor het serveren met frambozen, geroosterde amandelen, citroen of poedersuiker. Eventueel kun je de taart ook bedekken met een laag Italiaanse Merengue, maar dan wordt het wel een stuk zoeter (zie link in het blogbericht).
Notities
ย
ย
Ben jij ook zo gek op citroen? Maak dan ook eens mijn Citroen-maanzaadcake, Lemoncurd , kokoscitroencake of citroenvierkantjes!
Of wat dacht je van gebak met sinaasappel? Zoals mijn Sinaasappel kwarktaart, glรผtenvrije Sinaasappel-amandelcake of de bijzondere Polenta-sinaasappelcake met rozemarijn en olijfolie.
Wil je meer recepten ontdekken? Hier een greep uit de lente- en zomerrecepten:

Ontdek meer van Smaken van Karmijn
Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Pingback: Clafoutis met rabarber | Smaken van Karmijn
Pingback: Clafoutis met rabarber | Smaken van Karmijn
Pingback: Citroen vierkantjes | Smaken van Karmijn
Pingback: Ricotta custard taart | Smaken van Karmijn